James buys jars for his honey. He has 5 hives that each produce 20 liters of honey. Each jar can hold .5 liters. How many jars will he need to buy if his friend is bringing his own jars for half the honey?
He produces 5*20=
<<5*20=100>>100 liters of honey That means he keeps 100/2=<<100/2=50>>50 liters of honey So he needs 50/.5=<<50/.5=100>>100 jars #### 100 Susan earned $600 from babysitting over the summer. She went shopping and spent half of it on clothes. Then she spent half of what was left on books. How much money did she have left? Susan spent 600/2=<<600/2=300>>300 on clothes After buying clothes she had 600-300= <<600-300=300>>300 dollars left She spent 300/2=<<300/2=150>>150 dollars on books She had 300-150=<<300-150=150>>150 dollars left #### 150 A choir splits into 3 groups for their performances. The first group has 25 members, and the second group has 30 members. The third group has the remaining members of the choir. If the choir overall has 70 members, how many members are in the third group? There are 25 + 30 members = <<25+30=55>>55 members in the first two groups. This means the third group has 70 total members – 55 members in the first two groups = <<70-55=15>>15 members. #### 15 Max is planning a vacation for 8 people. The Airbnb rental costs $3200. They also plan on renting a car that will cost $800. If they plan on splitting the costs equally, how much will each person’s share be? The total cost for the vacation rentals will be $3200 + $800 = $<<3200+800=4000>>4000. The cost per person will be $4000 / 8 = $<<4000/8=500>>500. #### 500 Kendra made 4 more than five times as many decorated buttons as Mari. Sue made half as many as Kendra. Mari made 8 buttons. How many did Sue make? Kendra made 4+5*8=<<4+5*8=44>>44. Sue made 44/2=<<44/2=22>>22. #### 22 If Natasha was going 10 mph over the speed limit and it took her an hour to arrive at her destination that was 60 miles away, what was the speed limit? Natasha was driving at 60 miles / 1hr = <<60/1=60>>60 mph The speed limit was 60mph - 10 mph = <<60-10=50>>50 mph #### 50 Donny has $78 in his piggy bank. If Donny buys a kite for $8 and a frisbee for $9. How much money does Donny have left? Donny has 78 - 8 = <<78-8=70>>70 after paying for the kite. He has 70 - 9 = $<<70-9=61>>61 left after buying the frisbee as well as the kite. #### 61 Ivan had $10 and spent 1/5 of it on cupcakes. He then spent some money on a milkshake and had only $3 left. How much is the milkshake? Ivan spent a total of $10 - $3 = $<<10-3=7>>7 on cupcakes and a milkshake. The cost of the cupcake is $10 x 1/5 = $<<10*1/5=2>>2. So, $7 - $2 = $<<7-2=5>>5 was spent on the milkshake. #### 5 John joins a country club with 3 other members of his family. The fee to join is $4000 per person. There is also a monthly cost of $1000 per person. John pays half the cost. How much does John pay for the first year? There are 3+1=<<3+1=4>>4 members joining So the cost is 4*4000=$<<4*4000=16000>>16,000 to join The monthly fee comes out to 1000*12=$<<1000*12=12000>>12,000 per person per year So that is 12000*4=$<<12000*4=48000>>48,000 So the total cost is 16,000+48,000=$<<16000+48000=64000>>64,000 So John pays 64000/2=$<<64000/2=32000>>32,000 #### 32000 In four years, Suzy will be twice Mary's age then. If Suzy is 20 now, how old is Mary? In four years, Suzy will be 20+4=<<20+4=24>>24. Then Mary will be 24/2=<<24/2=12>>12. Then Mary is now 12-4=<<12-4=8>>8. #### 8