Tracy, John and Jake found their combined weight to be 158 kilograms. If Tracy weighs 52 kg and Jake weighs 8kg more than Tracy, what is the range of their weights?

Jake weighs 8kg more than 52 kg which is 8+52 =

<<8+52=60>>60 kg Tracy and Jake together weigh 60+52 = <<60+52=112>>112kg John therefore weighs 158-112 = <<158-112=46>>46 kg The range of their weights is 60-46 = <<60-46=14>>14kg #### 14 An online website offers a flat rate shipping price of $5.00 if the purchase is below $50.00. If it's above $50.00 then they will charge 20% of the purchase price for shipping. Thomas orders 3 shirts for $12.00 each, a pack of socks for $5.00, 2 pairs of shorts for $15.00 each and a pair of swim trunks for $14.00 How much will his total bill be, including shipping? He orders 3 shirts at $12.00 each for a total of 3*12 = $<<3*12=36.00>>36.00 He orders 2 pair of shorts for $15.00 each for a total of 2*15 = $<<2*15=30.00>>30.00 He spends $36.00 on shirts, $5.00 on socks, $30.00 on shorts and $14.00 on a pair of swim trunks for a total of 36+5+30+14 = $<<36+5+30+14=85.00>>85.00 His order is over $50.00 so he will be charged 20% shipping on his $85.00 order so he'll pay .20*85 = $17.00 in shipping His order is $85.00 and he's paying $17.00 in shipping for a total bill of 85+17 = $<<85+17=102.00>>102.00 #### 102 Ben has 8 apples more than Phillip does. Tom has three eighths as many apples at Ben has. If Phillip has 40 apples, how many apples does Tom have? Ben has 40+8 = <<40+8=48>>48 apples. There are 48/8 = <<48/8=6>>6 apples in every eighth. Tom has 6*3 = <<6*3=18>>18 apples. #### 18 Trevor's older brother was twice his age 20 years ago. How old was Trevor a decade ago if his brother is now 32 years old? If Trevor's brother is 32 years old today then 20 years ago he was = 32-20 = <<32-20=12>>12 years old If Trevor's brother was 12 years old and he was twice Trevor's age, then Trevor was 12/2 = <<12/2=6>>6 years old If Trevor was 6 years old 20 years ago, then he must be 6 + 20 = <<6+20=26>>26 years old today If Trevor is 26 years old today then a decade ago he must have been 26-10 = <<26-10=16>>16 years old #### 16 A bowl of fruit holds 18 peaches. Four of the peaches are ripe and two more ripen every day, but on the third day three are eaten. How many more ripe peaches than unripe peaches are in the bowl after five days? In 5 days, 2 * 5 = <<2*5=10>>10 peaches will ripen. With the 4 that were already ripe, there will be 14 peaches that have ripened. Three were eaten, so there will be 14 - 3 = <<14-3=11>>11 ripe peaches left. There are 18 - 14 = <<18-14=4>>4 unripe peaches left. Therefore, there will be 11 - 4 = <<11-4=7>>7 more ripe peaches than unripe peaches in the bowl after five days. #### 7 Jack is mad at his neighbors for blasting Taylor Swift all night, so he slashes three of their tires and smashes their front window. If the tires cost $250 each and the window costs $700, how much will Jack have to pay for the damages? First find the total cost of the tires: $250/tire * 3 tires = $<<250*3=750>>750 Then add that amount to the cost of the window to find the total cost: $700 + $750 = $<<700+750=1450>>1450 #### 1450 John won $155250 in the lottery and decided to give one-thousandth of the $155250 to each of the top 100 students in his college. Calculate the total amount received by the hundred students of his college. John will give 155250/1,000 = $<<155250/1000=155.25>>155.25 to each student. For the hundred students, he will give: $155.25 * 100 = $<<155.25*100=15525>>15525 #### 15525 Brady worked 6 hours every day in April. He worked 5 hours every day in June and 8 hours every day in September. What is the average amount of hours that Brady worked per month in those 3 months? April = 6 * 30 = <<6*30=180>>180 hours June = 5 * 30 = <<5*30=150>>150 hours September = 8 * 30 = <<8*30=240>>240 hours Total hours = 180 + 150 + 240 = <<180+150+240=570>>570 hours 570 hours/3 = <<570/3=190>>190 hours He averaged working 190 hours per month. #### 190 Celia runs twice as fast as Lexie. If it takes Lexie 20 minutes to run a mile, how long, in minutes, will it take Celia to 30 miles? If Lexie takes 20 minutes to run a mile, Celia takes 20/2 = <<20/2=10>>10 minutes to run the same distance since she is twice as fast. Celia takes 10 minutes to run one mile so it will take 10*30 = <<10*30=300>>300 minutes to run 30 miles. #### 300 Jean needs to buy 10 new pairs of pants. A store is running a sale for 20% off. If the pants normally retail for $45 each how much will she need to pay for all of them after paying a 10% tax? The discount is 45*.2=$<<45*.2=9>>9 off each pair So she pays 45-9= $<<45-9=36>>36 each So it will cost 36*10=$<<36*10=360>>360 before tax The tax will add 360*.1=$<<360*.1=36>>36 So she has to pay 360+36=$<<360+36=396>>396 #### 396