Karl, Ryan, and Ben are fond of collecting stickers. Karl has 25 stickers. Ryan has 20 more stickers than Karl. Ben has 10 fewer stickers than Ryan. They placed all their stickers in one sticker book. How many stickers did they place altogether?
Ryan has 25 + 20 =
<<25+20=45>>45 stickers. Ben has 45 - 10 = <<45-10=35>>35 stickers. Therefore, there are a total of 25 + 45 + 35 = <<25+45+35=105>>105 stickers placed all together in a sticker book. #### 105 Ember is half as old as Nate who is 14. When she is 14 herself, how old will Nate be? Ember is 14 / 2 = <<14/2=7>>7 years old. When she is 14, Nate will be 14 + 7 = <<14+7=21>>21 years old. #### 21 Trey has 5 times as many turtles as Kris. Kris has one fourth the turtles Kristen has. How many turtles are there altogether if Kristen has 12? Kris has 12/4 = <<12/4=3>>3 turtles. Trey has 3*5 = <<3*5=15>>15 turtles. Altogether they have 12+3+15 = <<12+3+15=30>>30 turtles. #### 30 An investor invested some money in 2 separate schemes: A and B. Scheme A will yield 30% of the capital within a year, and scheme B will yield 50% of the capital within a year. If he invested $300 in scheme A and $200 in B, how much more money will he have in scheme A than in B after a year, provided he does not withdraw anything? After a year, scheme A will yield 30% of his capital which is (30/100)*$300 = $<<30/100*300=90>>90 In addition to his capital, he will have $90+$300 = $<<90+300=390>>390 in scheme A After a year, scheme B will yield 50% of his capital which is (50/100)*$200 = $<<50*.01*200=100>>100 In addition to his capital, he will have $100+$200 = $<<100+200=300>>300 in scheme B After a year, he will have $390-$300 = $<<390-300=90>>90 in scheme A more than in scheme B #### 90 A cooler is filled with 24 cans of cherry soda and orange pop. If there are twice as many cans of orange pop as there are of cherry soda, how many cherry sodas are there? There are C cans of cherry soda in the cooler. There are twice as many cans of orange pop, so there are 2C cans of orange pop in the cooler. In all, there are C + 2C = 3C = 24 cans in the cooler. Therefore, there are C = 24 / 3 = <<24/3=8>>8 cans of cherry soda in the cooler. #### 8 There are 3 kids waiting for the swings and twice as many kids waiting for the slide. If each kid waits 2 minutes for the swings and 15 seconds for the slide, how many seconds shorter is the shorter wait? First find the total wait time for the swings in minutes: 3 kids * 2 minutes/kid = <<3*2=6>>6 minutes Then convert that number to seconds: 6 minutes * 60 seconds/minute = <<6*60=360>>360 seconds Then find the total number of kids waiting for the slide: 3 kids * 2 = <<3*2=6>>6 kids Then find the total wait time for the slide: 15 seconds/kid * 6 kids = 90 seconds Then subtract the total wait for the slide from the total wait for the swings to find the difference: 360 seconds - 90 seconds = <<360-90=270>>270 seconds #### 270 A cat has nine lives. A dog has 3 less lives than a cat. A mouse has 7 more lives than a dog. How many lives does a mouse have? Dog:9-3=<<9-3=6>>6 lives Mouse:6+7=<<6+7=13>>13 lives #### 13 Kwame studied for the history test for 2.5 hours. Connor studied for 1.5 hours and Lexia studied for 97 minutes. How many minutes more did Kwame and Connor study than Lexia? Kwame = 2.5 hours * 60 minutes = <<2.5*60=150>>150 minutes Connor = 1.5 hours * 60 minutes = <<1.5*60=90>>90 minutes Kwame + Connor = 150 + 90 = 240 minutes 240 - 97 = <<240-97=143>>143 minutes Kwame and Conner studied 143 minutes more than Lexia. #### 143 Aaron has some brothers. Bennett has 6 brothers. If the number of Bennett's brothers is two less than twice the number of Aaron's brothers, what is the number of Aaron's brothers? Twice the number of Aaron's brothers is 6+2=<<6+2=8>>8. Aaron has 8/2=<<8/2=4>>4 brothers. #### 4 For a class fundraiser, 30 students were asked to bring in 12 brownies each. 20 students were asked to bring in 24 cookies each and 15 students were asked to bring in 12 donuts each. If they sell everything for $2.00 each, how much money will they raise? 30 students were asked to bring in 12 brownies so they will bring in 30*12 = <<30*12=360>>360 brownies 20 students were asked to bring in 24 cookies each so that’s 20*24 = <<20*24=480>>480 cookies 15 students were asked to bring in 12 donuts each so that’s 15*12 = <<15*12=180>>180 donuts Together, they have 360+480+180 = <<360+480+180=1020>>1,020 treats If they sell all the treats for $2.00 each then they will make 1020*2 = $<<1020*2=2040.00>>2,040.00 #### 2040