James writes a comic every other day for 4 years. If there was no leap year, how many comics has he written?
There have been 365 days in a year * 4 years=
<<365*4=1460>>1460 days. So he wrote 1460/2=<<1460/2=730>>730 comics. #### 730 Eric, Ben, and Jack have some money. Eric has $10 less than Ben, and Ben has $9 less than Jack. If Jack has $26, how much money, in dollars, do all 3 of them have in total? Ben has 26-9=<<26-9=17>>17 dollars. Eric has 17-10=<<17-10=7>>7 dollars. They have 26+17+7=<<26+17+7=50>>50 dollars in total. #### 50 Maynard's dog dug 8 holes in the lawn. Maynard filled in 75% of the hole with dirt. How many holes remain unfilled? 75% of the 8 holes in Maynard's lawn, or (75/100) * 8 = <<(75/100)*8=6>>6 holes, were filled in with dirt. Of the original 8 holes, 8-6=<<8-6=2>>2 holes remain unfilled. #### 2 At the Mystic Aquarium, sharks are fed four buckets of fish each day. The dolphins are fed half as many buckets as the sharks while the other sea animals are fed five times as many buckets as the sharks. How many weeks will 546 buckets of fish last? The dolphins are fed 4/2 = <<4/2=2>>2 buckets of fish each day. The sea animals are fed 4 x 5 = <<4*5=20>>20 buckets of fish each day. So, the Mystic Aquarium needs 4 + 2 + 20 = <<4+2+20=26>>26 buckets of fish each day. Thus in a week, it needs 26 x 7 = <<26*7=182>>182 buckets of fish. Therefore, 546 buckets of fish will last for 546/182 = <<546/182=3>>3 weeks. #### 3 Fiona and Casey share the hoodies they own. Between the two of them, they own eight hoodies. Casey owns two more than Fiona. How many hoodies does Fiona own? Let H be the number of hoodies Fiona owns. Casey owns H + 2 hoodies. Together, they own H + H + 2 = 2H + 2 = 8 hoodies. Thus, 2H = 8 - 2 = 6 hoodies. Therefore, Fiona owns H = 6 / 2 = <<6/2=3>>3 hoodies. #### 3 Yoque borrowed money from her sister. She promised to pay it back in 11 months including an additional 10% of the money she borrowed. If she pays $15 per month, how much money did she borrow? In 11 months, Yoque will pay a total of $15 x 11 = $<<15*11=165>>165. The amount $165 is 100% + 10% = 110% of the money she borrowed. So, 1% is equal to $165/110 = $<<165/110=1.50>>1.50. Hence, Yoque borrowed $1.50 x 100 = $<<1.50*100=150>>150. #### 150 Zion is 8 years old and his dad is 3 more than 4 times his age. In 10 years, how many years older is Zion's dad than him? Four times Zion's age is 8 x 4 = <<8*4=32>>32. So Zion's dad is 32 + 3 = <<32+3=35>>35 years old. In 10 years, Zion will be 8 + 10 = <<8+10=18>>18 years old. In 10 years, Zion's dad will be 35 + 10 = <<35+10=45>>45 years old. Hence, in 10 years, Zion's dad will be 45 - 18 = <<45-18=27>>27 years older than Zion. #### 27 A local bookshop is selling off its old inventory in order to bring in newer books. They currently have 743 books in their store. They sold 37 books in-store on Saturday and sold 128 books online. On Sunday, they sold twice as many books in-store and increased their online sales by 34 books. They also received a shipment of 160 books. How many books do they currently have? On Sunday they sold twice as many books in-store as the 37 books on Saturday so they sold 2*37 = <<2*37=74>>74 They sold 128 books online on Saturday and increased that number by 34 books on Sunday for a total of 128+34 = <<128+34=162>>162 Over the weekend they sold 37+128+74+162 = <<37+128+74+162=401>>401 books They started off with 743 books and sold 401 books which brings the inventory to 743-401 = <<743-401=342>>342 books They have 342 books and received a shipment for 160 bringing their inventory to 342+160 = <<342+160=502>>502 books #### 502 A casino table pays 3:2 if you get a blackjack with your first 2 cards. If you scored a blackjack and were paid $60, what was your original bet? The payout for blackjack is 3:2 or 3/2=1.5 times my bet If my original bet was X then I won 1.5*X my bet Given that I was paid $60 we know $60 = 1.5X X=$60/1.5 X=$<<40=40>>40 was my original bet #### 40 A rancher owns a mixture of 8 sheep and 5 cattle that graze on his land. In a typical year, the rancher will allow his animals to feed off his pastures for as long as possible before they run out of grass. After the pastures run out of grass, he must buy feed corn for $10 per bag. Each cow eats 2 acres of grass per month, and each sheep eats 1 acre of grass per month. Additionally, a bag of feed corn can feed each cow for 1 month and each sheep for 2 months. If the rancher's pasture contains 144 acres of grass, how much will the rancher need to spend on feed corn to feed his animals each year? First, the 144 acres of grass will be eaten according to the equation 5*2*T + 8*1*T = 144. Solving this equation for T, we find 18*T = 144, or T = 8 months of food are covered by the animals grazing on the rancher's pasture. This means the farmer must buy feed corn for the remaining 12 - 8 = <<12-8=4>>4 months. Next, the rancher's 8 sheep will require 4/2 = 2 bags of feed corn each, or 8*2 = <<8*2=16>>16 bags of feed corn in total for the 4 month period. The rancher's 5 cows will require 4/1 = 4 bags of feed corn each, or 5*4 = <<5*4=20>>20 bags of feed corn in total for the month. Therefore, the rancher needs 16+20 = <<16+20=36>>36 bags of feed corn for all of his animals. So, the rancher will need to spend 36*10 = $<<36*10=360>>360 per year on feed corn. #### 360