Tom takes medication to help him sleep. He takes 2 pills every day before bed. He needs to go to the doctor every 6 months to get a new prescription and a visit to the doctor costs $400. The medication costs $5 per pill, but insurance covers 80% of that cost. How much does he pay a year for everything?

He sees the doctor 12/6=

<<12/6=2>>2 times a year So he pays 400*2=$<<400*2=800>>800 for doctor visits The cost of the pill is 5*2=$<<5*2=10>>10 per night But insurance covers 10*.8=$<<10*.8=8>>8 So he pays 10-8=$<<10-8=2>>2 per night So he pays 2*365=$<<2*365=730>>730 a year SSo his total cost is 800+730=$<<800+730=1530>>1530 a year #### 1530 Kay has 14 siblings. Kay is 32 years old. The youngest sibling is 5 less than half Kay's age. The oldest sibling is four times as old as the youngest sibling. How old is the oldest sibling? Kay 32 years old Youngest:32/2-5=<<32/2-5=11>>11 years old Oldest:11(4)=44 years old #### 44 Nicole collected 400 Pokemon cards. Cindy collected twice as many, and Rex collected half of Nicole and Cindy's combined total. If Rex divided his card equally among himself and his three younger siblings, how many cards does Rex have left? Cindy has 400 x 2 = <<400*2=800>>800 cards. Nicole and Cindy have 400 + 800 = <<400+800=1200>>1200 cards. Rex has 1200/2 = <<1200/2=600>>600 cards. Rex is left with 600/(3+1=4) = <<600/4=150>>150 cards #### 150 There are chickens roaming the chicken farm. The roosters outnumber the hens 2 to 1. If there are 9,000 chickens on the chicken farm, how many roosters are there? There are 9000/(2+1)=<<9000/(2+1)=3000>>3000 hens on the farm. There are 3000*2=<<3000*2=6000>>6000 roosters on the farm. #### 6000 Stephen rides his bicycle to church. During the first third of his trip, he travels at a speed of 16 miles per hour. During the second third of his trip, riding uphill, he travels a speed of 12 miles per hour. During the last third of his trip, he rides downhill at a speed of 20 miles per hour. If each third of his trip takes 15 minutes, what is the distance Stephen rides his bicycle to church, in miles? 15 minutes is 15/60=<<15/60=0.25>>0.25 hours. Traveling 15 minutes at 16 miles per hour, Stephen travels 16*0.25 = 4 miles. Traveling 15 minutes at 12 miles per hour, Stephen travels 12*0.25 = 3 miles. Traveling 15 minutes at 20 miles per hour, Stephen travels 20*0.25 = 5 miles. All together, Stephen travels 4+3+5=<<4+3+5=12>>12 miles. #### 12 Chris bought 8 movies on DVD for $12 each and 4 movies on Blu-ray for $18 each. What is the average price he paid per movie? He spent a total of 8 * $12 + 4 * $18 = $<<8*12+4*18=168>>168 He bought a total of 8 + 4 = <<8+4=12>>12 movies. The average price is $168 / 12 = $<<168/12=14>>14 per movie. #### 14 Wade has a hot dog food truck. He makes $2.00 in tips per customer. On Friday he served 28 customers. He served three times that amount of customers on Saturday. On Sunday, he served 36 customers. How many dollars did he make in tips between the 3 days? On Saturday, he served 3 times the amount of customers that he served on Friday, which was 28 customers so he served 3*28 = <<3*28=84>>84 customers He served 28 customers on Friday, 84 on Saturday and 36 customers on Sunday for a total of 28+84+36 = <<28+84+36=148>>148 customers Each customer tipped him $2.00 and he had 148 customers so he made 2*148 = $<<2*148=296.00>>296.00 #### 296 Raj's house has an area equal to 1,110 square feet. It has 4 bedrooms that each measure 11 x 11 feet. There are 2 bathrooms that are 6 x 8 feet each. The kitchen and living area complete the home and they have the same sized area. How many square feet is the area of the kitchen? Area of 1 bedroom = 11 * 11 = <<11*11=121>>121 square feet Area of 4 bedrooms = 121 * 4 = <<121*4=484>>484 square feet Area of 1 bathroom = 6 * 8 = <<6*8=48>>48 square feet Area of 2 bathrooms = 2 * 48 = <<2*48=96>>96 square feet Area of all bedrooms and bathrooms = 484 + 96 = <<484+96=580>>580 square feet Kitchen + living room = 1,110 - 580 = <<1110-580=530>>530 Kitchen = 530/2 = <<530/2=265>>265 The kitchen is 265 square feet. #### 265 For breakfast, Daisy bought a muffin for $2 and a cup of coffee for $4. For lunch, Daisy had soup, a salad, and lemonade. The soup cost $3, the salad cost $5.25, and the lemonade cost $0.75. How much more money did Daisy spend on lunch than on breakfast? For breakfast Daisy spent $2 + $4 = $<<2+4=6>>6. For lunch Daisy spent $3 + $5.25 + $0.75 = $<<3+5.25+0.75=9>>9. Daisy spent $9 - $6 = $<<9-6=3>>3 more on lunch than on breakfast. #### 3 Stanley sold 4 cups of lemonade an hour. His brother, Carl, sold 7 cups of lemonade an hour. How many more cups did Carl sell than Stanley in 3 hours? Stanley sold 4 x 3 = <<4*3=12>>12 cups Carl sold 7 x 3 = <<7*3=21>>21 cups Carl sold 21 - 12 = <<21-12=9>>9 cups more than Stanley #### 9