Based on a 2008 study, children 6–11 years old spend 45 minutes each day watching television. How many hours do these children watch television in 2 weeks if they are allowed to watch television 4 days a week?
The children watch a total of 45 x 4 =
<<45*4=180>>180 minutes in a week. In hours, this is equal to 180/60 = <<180/60=3>>3 hours a week. Thus, these children watch 3 x 2 = <<3*2=6>>6 hours in two weeks. #### 6 Jimmy decides to make sandwiches for a picnic. He makes 8 sandwiches in total, using two slices of bread each. How many packs of bread does he need to buy to make these sandwiches, assuming he starts with no bread and each pack has 4 slices of bread in it? First, we need to determine how many slices of bread Jimmy will use to make the sandwiches. We determine this by performing 8*2=<<8*2=16>>16 slices of bread needed. We then divide the number of slices needed by the number of slices per bread pack, performing 16/4=<<16/4=4>>4 packs of bread needed. #### 4 Kylie picks apples for 3 hours. The first hour she picks 66 apples. The second hour she doubles her apple picking rate, and the third hour she picks a third of the apples picked in the first hour. How many apples did Kylie pick total? First hour = 66 apples Second hour = 66(2) = 132 apples Third hour = 66(1/3) = 22 apples Total number of apples picked 66+132+22=<<66+132+22=220>>220 apples #### 220 Amoli and Anayet must travel 369 miles together. Amoli drove 42 miles an hour for 3 hours and Anayet drove at 61 miles an hour for 2 hours. How many miles do they still need to travel? Amoli = 42 * 3 = <<42*3=126>>126 miles Anayet = 61 * 2 = <<61*2=122>>122 Together = 126 + 122 = <<126+122=248>>248 miles 369 - 248 = <<369-248=121>>121 miles They still have 121 miles to travel. #### 121 A plumber is trying to decide which of three different jobs he should take to make the most money. The first job involves fixing three toilets and three sinks at an apartment complex. The second involves two toilets and five sinks at a different apartment complex. The third involves fixing one toilet, two showers and three sinks at a third apartment complex. If the plumber charges $30 to fix a sink, $40 to fix a shower and $50 to fix a toilet, what is the most money the plumber can earn if he can only choose one of these three jobs? If the plumber chooses the first job, he would earn 3*50 + 3*30 = $<<3*50+3*30=240>>240. If he chooses the second, he'd earn 2*50 + 5*30 = $<<2*50+5*30=250>>250. If he chooses the third, he'd earn 50 + 2*40 + 3*30 = $<<50+2*40+3*30=220>>220. Therefore, the most money he can earn from one of these jobs is $<<250=250>>250. #### 250 Three buckets are holding different fruits. Bucket A has 4 more pieces of fruit than bucket B while bucket B has 3 more pieces of fruit than bucket C. If bucket C has 9 pieces of fruit, how many pieces of fruit are in all 3 buckets? Bucket B has 3 more fruits than C (which has 9 fruits) for a total of 9+3 = <<3+9=12>>12 fruits Bucket A has 4 more fruits than B (which has 12 fruits) for a total of 12+4 = <<4+12=16>>16 fruits All three buckets have a total of 9+12+16 = <<9+12+16=37>>37 fruits #### 37 Amber worked for 12 hours last weekend. Armand worked one-third as long and Ella worked twice as long. How many hours did the 3 people work in total? Armand = (1/3) * 12 = <<(1/3)*12=4>>4 hours Ella = 2 * 12 = <<2*12=24>>24 hours Total hours = 12 + 4 + 24 = <<12+4+24=40>>40 hours They worked a total of 40 hours. #### 40 Mara and Riley went to a carnival, Mara rode the bumper car two times, Riley rode the space shuttle four times, and they both rode the Ferris wheel three times. If a ticket for a bumper car cost $2, a ticket for a space shuttle cost $4, and a ticket for a Ferris wheel cost $5, how much money did they spend? Mara spent $2 x 2 = $<<2*2=4>>4 for riding the bumper car two times. Riley spent $4 x 4 = $<<4*4=16>>16 for riding the space shuttle 4 times. They spent $5 x 3 = $<<5*3=15>>15 each riding the Ferris wheel 3 times. So, they spent a total of $15 x 2= $<<15*2=30>>30 riding the Ferris wheel. Therefore the total amount they spent at the carnival is $4 + $16 + $30 = $<<4+16+30=50>>50. #### 50 James buys $3000 worth of stuff from Amazon. He has to return a TV that cost $700 and a bike that cost $500. He also sells another bike that cost 20% more than the bike he returned for 80% of what he bought it for. He then buys a toaster for $100. How much is he out of pocket for everything? The items he returned were valued at $700 + $500 = $<<700+500=1200>>1200 So far he is out 3000-1200 = <<3000-1200=1800>>1800 after recouping 1200. An item that is 20% more expensive cost 1 + .2 = 1.2 times as much as the item So that means the bike he sold cost $500 * 1.2 = $<<500*1.2=600>>600 He sold it for $600 * .8 = $<<600*.8=480>>480 From the bike that he had bought for 600, he was out 600-480 =<<600-480=120>>120 So far he is out 1800+120 = <<1800+120=1920>>1920 If he also bought a toaster worth 100, he was out 1920+100 = <<1920+100=2020>>2020 #### 2020 The flowers cost $9, the clay pot costs $20 more than the flower, and the bag of soil costs $2 less than the flower. How much does it cost to plant the flowers? The clay pot costs $20 + $9 = $<<20+9=29>>29. The bag of soil costs $9 - $2 = $<<9-2=7>>7. The cost to plant the flowers is $9 + $29 + $7 = $<<9+29+7=45>>45. #### 45