Travis and his brother joined a trick-or-treat event. They collected 68 pieces of candy altogether. Each of them ate 4 pieces of candy after the event. How many pieces of candy were left?

They ate a total of 4 x 2 =

<<4*2=8>>8 pieces of candy after the event. So, Travis and his brother have 68 - 8 = <<68-8=60>>60 pieces of candy left. #### 60 Alice and Emily are selling oranges at the farmer's market. Alice sold twice as many oranges as Emily did. In total, they sold 180 oranges. How many oranges did Alice sell? Emily sold 180/3=<<180/3=60>>60 oranges. Alice sold 60*2=<<60*2=120>>120 oranges. #### 120 Jimmy bought 3 pens for school for $1 each, 4 notebooks for $3 each and 2 folders for $5 each. If he paid with a $50 bill, how much change will he get back? Jimmy spent 3 * $1 = $<<3*1=3>>3 on pens. He spent 4 * $3 = $<<4*3=12>>12 on notebooks. He spent 2 * $5 = $<<2*5=10>>10 on folders. He spent $3 + $12 + $10 = $<<3+12+10=25>>25 in total. His change will be $50 - $25 = $<<50-25=25>>25. #### 25 Ten boys brought 15 popsicle sticks each. Twelve girls brought 12 popsicle sticks each. How many fewer popsicle sticks did the girls bring than the boys? The boys brought a total of 10 x 15 = <<10*15=150>>150 popsicle sticks. The girls brought a total of 12 x 12 = <<12*12=144>>144 popsicle sticks. Therefore, the girls brought 150 - 144 = <<150-144=6>>6 fewer popsicle sticks than the boys. #### 6 John runs a website that gets 30000 visits a month, for a normal 30 day month. He gets $.01 per visit. How much does he make per day? He gets 30,000/30=<<30000/30=1000>>1,000 visits per day So that means he makes 1000*.01=$<<1000*.01=10>>10 per day #### 10 You start a business selling charm bracelets. You spend $1 on the string for each bracelet and $3 on beads for each bracelet. You sell the bracelets for $6 each. If you sell 25 bracelets, how much profit will you make? It costs $1 + $3 = $<<1+3=4>>4 to make each bracelet. Your total cost is 25 * $4 = $<<25*4=100>>100. Total revenue is 25 * $6 = $<<25*6=150>>150. Total profit is $150 - $100 = $<<150-100=50>>50. #### 50 Lance has 70 cents, Margaret has three-fourths of a dollar, Guy has two quarters and a dime, and Bill has six dimes. How many cents do they have combined? Margaret has 100 * 0.75 = $0.75. Guy has $0.25 + $0.25 + $0.10 = $<<0.25+0.25+0.10=0.60>>0.60. Bill has 6 * $0.10 = $<<6*0.10=0.60>>0.60. Lance, Margaret, Guy and Bill have $0.70 + $0.75 + $0.60 + $0.60 = $<<0.70+0.75+0.60+0.60=2.65>>2.65. Thus they have $2.65 * 100 = <<2.65*100=265>>265 cents. #### 265 Jake splits 8 shots of vodka with his friend. Each shot of vodka is 1.5 ounces. If the vodka is 50% pure alcohol, how much pure alcohol did Jake drink? Jake drank 8/2=<<8/2=4>>4 shots So he drank 4*1.5=<<4*1.5=6>>6 ounces of vodka That means he drank 6*.5=<<6*.5=3>>3 ounces of pure alcohol #### 3 Jake and Penny are hunting snakes. Jake's snake is 12 inches longer than Jenny's snake. If the two snakes have a combined length of 70 inches, how long is Jake's snake? Let j be the length of Jake's snake and p be length of Penny's snake. We know that j + p = 70, and j = p + 12. We can substitute the second equation into the first equation to get p + 12 + p = 70 Combining like terms, we get 2p + 12 = 70 Subtracting 12 from both sides, we get 2p = 58 Dividing both sides by 2, we get p = 58 / 2 = <<58/2=29>>29 inches. Penny's snake is 29 inches. Substituting that length in to the equation j = p + 12, we get j = 29 inches + 12 inches = <<29+12=41>>41 inches #### 41 Jenny's local library received 50 visitors on Monday. On Tuesday, the library received twice that number. On the remaining days of the week, an average of 20 visitors went to the library. What's the total number of visitors who went to the library that week? On Monday, there were 50 visitors. On Tuesday, there were twice as many, so 2*50 = 100 visitors The total number of visitors after Tuesday will be 100+50 = <<100+50=150>>150 visitors. For the remaining 5 days, an average of 20 visitors attended, giving a total of 5*20 = <<5*20=100>>100 visitors. The total number of visitors who visited the library for the week was 100+150 = <<100+150=250>>250 visitors. #### 250