Chad ordered a build-your-own burrito for lunch. The base burrito is $6.50. He adds extra meat for $2.00, extra cheese for $1.00, avocado for $1.00 and 2 sauces for $0.25 each. He decides to upgrade his meal for an extra $3.00 which will add chips and a drink. He has a gift card for $5.00 that he uses at check out. How much does he still owe?

He orders 2 sauces at $0.25 each so 2*.25 = $

<<2*.25=0.50>>0.50 for sauce He orders extra meat for $2.00, extra cheese for $1.00, avocado for $1.00 and $0.50 for sauce for a total of 2+1+1+.50 = $<<2+1+1+.5=4.50>>4.50 in extras His burrito cost $6.50 and he adds $4.50 in extras and upgrades his meal for $3.00 so now he owes, 6.50+4.50+3 = $<<6.50+4.50+3=14.00>>14.00 He has a $5.00 gift card and his current bill is $14.00 so he will owe 14-5 = $<<14-5=9.00>>9.00 A: 9 Kalinda is working on a 360 piece puzzle with her mom. Kalinda can normally add 4 pieces per minute. Her mom can typically place half as many pieces per minute as Kalinda. How many hours will it take them to complete this puzzle? Her mom places 2 pieces per minute because 4 / 2 = <<4/2=2>>2 On average they get in 6 pieces per minute because 4 + 2 = <<4+2=6>>6 It will take 60 minutes to complete the puzzle because 360 / 6 = <<360/6=60>>60 It will take one hour because 60 / 60 = <<60/60=1>>1 A: 1 A watermelon farm produced 120 baby watermelons. Ashlyn went to the farm after two months and found out that 30% of the watermelons were ready for harvest, so she took them home. When she came back two weeks later, 3/4 of the remaining melons were ready, so she harvested them. How many melons were not ready to be harvested after the two weeks? When Ashlyn found out that 30% of the melons were ready, she took home 30/100 *120 = <<30/100*120=36>>36 watermelons. The number of watermelons remaining on the farm is 120-36 =<<120-36=84>>84 When she returned two weeks later, she found that 3/4*84 = <<3/4*84=63>>63 were ready for harvest, The number of watermelons that were not ready is 84-63 =<<84-63=21>>21 A: 21 Mark buys a fleet of 12 cars for his company. Each car sells for $20,000. He pays 10% tax on the cars and then another $1000 for registration on each of them. How much does he pay for everything? The cars cost 20000*12=$<<20000*12=240000>>240,000 So the tax came out to 240,000*.1=$<<240000*.1=24000>>24,000 So the cars cost 240,000+24,000=$<<240000+24000=264000>>264,000 Registration cost another 12*1000=<<12*1000=12000>>12,000 So his total cost is 264,000+12,000=$<<264000+12000=276000>>276,000 A: 276,000 Kylie and Robert enjoy going to the beach to collect shells. On Monday, Kylie collects 5 more shells than Robert, who collects 20 shells. On Tuesday, Kylie collects 2 times more shells than she did on Monday. How many shells does Kylie collect on Tuesday? On Monday, Kylie collects 20 + 5 = <<20+5=25>>25 shells On Tuesday, Kylie collects 25 * 2 = <<25*2=50>>50 shells A: 50 Dax went to their farm to pick some apples and found half as many bugs as ants in the garden. If there were 50 ants, calculate the total number of insects in the garden. If there were 50 ants, the total number of bugs in the garden is 1 bug/2 ants * 50 ants = 25 bugs The total number of insects in the garden is 25 bugs + 50 ants = <<25+50=75>>75 insects A: 75 There are 36 penguins sunbathing in the snow. One-third of them jump in and swim in the ocean. Another one-third go inside the cave to eat their dinner. How many penguins are still left sunbathing? This many penguins are swimming: 36/3 = <<36/3=12>>12 penguins. This many penguins are eating their dinner: 36/3 = <<36/3=12>>12 penguins. This many penguins are not sunbathing: 12 + 12 = <<12+12=24>>24. This many penguins are still sunbathing: 36 - 24 = <<36-24=12>>12 penguins. A: 12 Steve decides to start eating more tomatoes and decides to grows his own cherry tomatoes. He eats twice as much as his girlfriend. He eats 6 per day. If a vine can produce 3 tomatoes per week how many vines does he need? His girlfriend eats 6/2=<<6/2=3>>3 tomatoes per day So together they eat 6+3=<<6+3=9>>9 tomatoes a day That means they eat 9*7=<<9*7=63>>63 tomatoes a day So he needs 63/3=<<63/3=21>>21 tomato vines A: 21 John orders some pizzas to share with his friends. There are 20 friends in total, and John wants to make sure each can have 4 slices. Pizzas are only sold sliced into 8 portions. How many Pizzas does John need to order? John's 20 friends each need 4 slices, so that means 4*20= <<4*20=80>>80 slices are needed Each pizza has 8 slices, so to get 80 slices in total 80/8= <<80/8=10>>10 pizzas are needed A: 10 Ram uses a lot of pens. He discovered that he can save money by mixing the ink from five empty pens to make one full pen. If he buys 25 pens and then uses them to make new pens when the ink runs low, how many total pens does he get to have? He can make 5 pens when the 25 run low because 25 / 5 = <<25/5=5>>5 He can make 1 pen when the ink in the re-made pens runs low because 5 / 1 = <<5/1=5>>5 He will have 31 total pens because 25 + 5 + 1 = <<25+5+1=31>>31 A: 31